Wrocławska wakacyjna przygoda – zdobywamy sprawność Questmistrza

Zapraszamy wszystkie zuchy i harcerzy w ramach zdobywania  sprawności QUESTMISTRZA na cykl wycieczek questingowych. QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania!

16.08.22 Dzień 1 Legenda głosi, że na terenie osady Wilcze Oko podczas codziennych kupieckich wędrówek po szlaku bursztynowym prowadzącym przez dzisiejszą Kobylą Górę, jeden z rzymskich handlarzy lnem zakochał się w Lidi, która oddała mu swe serce. On z miłości pozostawił jej skarb, ukrywając go w katakumbach świątyni. Następnie w czasie tworzenia się Kobylej Góry, za czasów Władysława Jagiełły skarb przepadł w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka wieków później nadal o nim mówiono. Znalazło się wielu śmiałków, mieszkańców Kobylej Góry, harcerzy, turystów, którzy chcieli go odnaleźć. Czy jesteś gotowy, by podjąć wyzwanie i odnaleźć zagubiony skarb? Drugi quest nawiązuje do epizodów związanych z zatrzymaniem się w Oleśnicy dwóch księżnych z rodu Czartoryskich. Izabela Czartoryska to prekursorka muzealnictwa polskiego (utworzyła pierwsze polskie muzeum w Świątyni Sybilli w Puławach), arystokratka doby oświecenia, patriotka. Jej córka Maria Wirtemberska to pisarka, autorka powieści Malwina, czyli domyślność serca. Trasa questu prowadzi przez miejsca, które widziały polskie arystokratki, o czym wspomniały w swoich relacjach z podróży. Ostatni quest prowadzi uliczkami Oleśnicy, prezentując zabytki i dokonania rodziny książęcej Podiebradów, do której należało miasto w okresie od XV do XVII wieku.

17.08.22 Dzień 2 Na trasie wyprawy zapoznasz się z historią powstawania gazu, która prezentowana jest w Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Zobaczysz linię technologiczną powstawania gazu miejskiego oraz urządzenia, które przed wielu laty były używane w gospodarstwach domowych i zakładach, a wszystkie do swego działania potrzebowały właśnie gazu. Kolejny quest przedstawia zabytki i ciekawe zakątki miejscowości Głęboka. NAstępnie udamy się do Ziębic. Podczas wyprawy zobaczysz najciekawsze zabytki Ziebic, miasteczka malowniczo połozonego na zabkowickiej ziemi. Ratusz, Brama Pczkowska, mury obronne, Bazylika… to tylko kilka z perełek, które czekają Cię na trasie wyprawy.

18.08.22 Dzień 3 Wyprawa przedstawia miejsca, które wiążą się z wybitnymi mieszkańcami i postaciami związanymi ze Złotym Stokiem. Nawet Goethe, Napoleon czy Leonardo da Vinci mają swoje powiązania z tym miasteczkiem… Kolejny quest przedstawi Ci piękne założenie ogrodowo-parkowe ulokowane przy Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Dowiesz się o jego historii i ciekawych wątkach oraz na własne oczy przekonasz się o pięknie tego miejsca. Podczas kolejnej wyprawy zdobędziesz wiedzę o podziemnych zakamarkach ukrytych w różnych, ciekawych miejscach Ząbkowic. Jest tu wiele piwnic, lochów i ciemnych zakątków, z którymi wiążą się ciekawe opowieści.

19.08.22 Dzień 4 Quest opowie Ci o kamieniu – największym skarbie tego regionu. Spacerując ścieżkami przez wieś zobaczysz, gdzie kamień występuje, jak się go obrabia i co z niego jest robione. Kolejna wyprawa przedstawi Ci legendy związane z gminą Ciepłowody. Poznasz wiele ciekawych opowieści o tej ziemi, jej dawnych mieszkańcach i wydarzeniach, które – choć miały miejsce przed laty – jednak pozostały do dzis w naszej pamięci. Mamy nadzieje, że ta wyprawa zainspiruje Cię do dalszego odkrywania tajemnic gościnnej Krainy Tepliwoda i wędrówek naszym Szlakiem Legend. Ostatnia w tym dniu wyprawa zapozna Cię z życiem na wsi, uprawami oraz zwyczajami panującymi w nowoczesnej wsi rolniczej.

22.08.22 Dzień 5 Wyprawa prezentuje twórczość wybranych polskich malarzy, słynnych pejzażystów. Drugi quest prowadzi po ścieżce edukacyjnej „Szlak lutomskich smaków”, biegnącej przez Lutomię Dolną. Na trasie dowiesz się o wyjątkowych zdolnościach kulinarnych członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Lutomia, dzięki którym ich potrawy słynne są w całej gminie. Ostatnia wyprawa przedstawia historię Gogołowa i jego największe atrakcje, a w szczególności wzorcowo odrestaurowany, zabytkowy młyn holenderski. Na trasie zobaczysz piękne widoki na Ślężę oraz okolicę.

23.08.22 Dzień 6 Wyprawa przybliży historię przemysłu cukrowniczego, z którym od ponad 170 lat jest związane Pszenno, z uwagi na funkcjonujący do dziś zakład cukrowni. Druga w tym dniu wyprawa prezentuje historię świdnickiej Biblioteki oraz miejsca z nią związane. Dowiesz się, w których budynkach funkcjonowała i co się w nich mieściło przed laty. Trzecia wyprawa przybliży historię piwowarstwa w Świdnicy, którego początki sięgają XIII wieku. Prowadzi w miejsca, w których do dzisiaj widać związek z branżą piwną. Ostatnia wyprawa przedstawia wybrane zabytki okolic Rynku w Świdnicy, a w szczególności detale architektoniczne, które decydują o jego unikatowym charakterze.

24.08.22 Dzień 7 Na trasie questu poznasz ciekawą historię wsi Mokrzeszów, która przed wiekami należała do jednych z najbogatszych w tym rejonie. Kolejna wyprawa prezentuje historię powstania Komorowa oraz najciekawsze zabytki, które zachowały się w lepszym lub gorszym stanie do dnia dzisiejszego. Ostatnia w tym dniu wyprawa przedstawia historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Burkatowie, która działa od ponad 70 lat. Dowiesz się o strażakach, ich oddaniu, pasji i chęci do niesienia pomocy innym.

25.08.22 Dzień 8 Wyprawa przedstawia ciekawe miejsca i zabytki w Osieku. Na trasie questu znajduje się słynny tryptyk, ołtarz „Świętych Dziewic”. Kolejna wyprawa prezentuje historię związaną z powstaniem Chróstnika oraz przedstawia najciekawsze zabytki, które można do dnia dzisiejszego zobaczyć. Dowiesz się też o słynnym mieszkańcu Chróstnika, który przed trzema wiekami zasłynął w regionie, a jego dzieła są do dnia dzisiejszego „używane”. Ostatnia wyprawa przedstawia dawne dzieje pałacu, który przez wieki stał w Niemstowie. Jest z nim związana legenda o śpiewaczce operowej i nieszczęśliwej miłości.

26.08.22 Dzień 9 Quest prowadzi przez Szklary Górne, ukazując najciekawsze zakątki związane z historią tej miejscowości. Druga wyprawa prowadzi trasą Strażackiej Ścieżki Dydaktycznej i przedstawia różnorodne aspekty z pracy strażaka i funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce. Ostatnia wyprawa przedstawia ważne informacje i ciekawostki związane z płazami występującymi w Polsce. Poznasz ich biologię, zachowania, charakterystyczne cechy oraz ich znaczenie i wpływ na środowisko.


Zapewniamy: 
– mnóstwo wspaniałej zabawy
– transport busem/autokarem
– opiekę doświadczonej kadry
– ubezpieczenie
– sprawność 
UWAGA!!! NIE MA ciepłego posiłku w cenie!!!! Zabieramy ze sobą suchy prowiant i wracamy na ciepły, pyszny obiadek do domku 🙂

Uwaga!
1. Żeby zdobyć sprawność trzeba być na minimum 4 wycieczkach z cyklu.
2. Pierszeństwo zapisu mają osoby biorące udział we wszystkich wycieczkach.
3. Miejsca zbiórek na wyjazd Generator WuWa2 ( Nowe Żerniki) w godz. 7:45-8:30, przyjazd ok. godz. 16:00-16:30-17:00
4. Dla chętnych dodatkowo istnieje możliwość zdobycia odznaki popularnej PTTK „Questy – Wyprawy Odkrywców” już za ukończenie 5 questów ( my ukończymy ich więcej ). Odznaka to dodatkowy koszt PTTK.


Chętnych proszę o mailowe zapisywanie się u Viki viki@kierunekprzygoda.org.pl do dnia 15.08.22 lub do wyczerpania miejsc. Osoba zapisana otrzyma maila zwrotnego z potwierdzeniem rezerwacji miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń. ILOŚĆ MIEJSC MOCNO OGRANICZONA!!!!

Dodatkowo pragnę Państwa poprosić o to, że jeżeli ktoś się zapisał i ma zarezerwowane miejsce a zmienią się Państwa plany i udział dziecka w wyjeździe będzie niemożliwy PROSZĘ O PILNĄ informację i zwolnienie miejsca, gdyż osoby z listy rezerwowej chętnie skorzystałyby z wyjazdu.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.
www.wroclaw.pl

REGULAMIN WYJAZDU